Nijerya için üretilen ikinci Açık Deniz Karakol gemisi de denize indirildi

Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın sahibi olduğu Dearsan Gemi İnşaat Sanayi tarafından Nijerya için yapılan Açık Deniz Karakol Gemisi’nin ikincisi bugün denize indirildi.

Dearsan Tersanesi’nde yapılan törenle ilgili bilgileri Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün duyurdu. 76 metre olan geminin denize indirilme törenine Nijerya Cumhurbaşkanı Bola Tinubu’nun eşi Oluremi Tinubi, Nijerya Savunma Bakana Bello Muhammed Matawelli de katıldı.

Prof. Dr. Görgün, “Bugün törenini gerçekleştirdiğimiz Açık Deniz Karakol Gemisinin dost ve kardeş ülke Nijerya’nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na hayırlı olmasını diliyorum. Yürüttüğümüz projeler vesilesiyle yerli ve milli imkân ve kabiliyetler ile inşa edilmiş olan çok sayıda platformumuz Mavi Vatan’da hizmet vermeye ve dünyanın pek çok yerinde şanlı bayrağımızı dalgalandırmaya devam edecek.” açıklaması yaptı.

HEM BARIŞTA HEM SAVAŞTA KULLANILABİLECEK

Nijerya, ağustos 2021’de iki adet açık deniz karakol gemisine ihtiyacı olduğunu belirtmiş ve iki adet geminin inşaatına eylül 2022’de Dearsan Tersanesi’nde başlanmıştı. Gemilerden ilki 26 Ekim’de denize indirilmişti. Düzenlenen törene Yıldırım da katılmıştı.

Nijerya Deniz Kuvvetleri için inşa edilen Açık Deniz Karakol Gemilerinin ana görevleri, denizde önleme harekâtı icra etmek, su üstü ve hava gözetleme, kara kuvvetleri için denizden atış desteği sağlamak, özel kuvvetler operasyonlarını gerçekleştirmek, arama kurtarma yapmak, istihbarat, Nijerya karasularında eskort görevinin yanı sıra limanlar, platformlar ve yapay adalar dahil denizde gerçekleştirilen ekonomik faaliyetleri korumak olarak belirlendi. Yine gemiler savaş sırasında da uygun modüler sensörler ve silahlarla donatılarak etkin bir savaş gemisine dönüştürülebilir şekilde tasarlandı.

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x